Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumuzu obeziteden korumak için nasıl bir öğle yemeği hazırlayabiliriz?

69
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumuzu obeziteden korumak için nasıl bir öğle yemeği hazırlayabiliriz?

Çocuklarımıza sağlıklı öğlen yemeği seçenekleri sunabilmek için tabağında her besin grubundan besin bulunmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Çocukların öğle yemeklerinde mutlaka sebze yemeği, tahıl, küçük bir tatlı ya da ayran tüketmeleri uygun olur. Yaz aylarına doğru ayran uyku yapabileceği için, onun yerin sütlü tatlı ya da dondurma verilebilir. 


Yemek sonrası tatlı niyetine meyveyi tercih etmeleri sağlanabilir. Okul çocukları öğle yemeklerini genel olarak saat 12.00-13.00 arasında yemelidirler. Eğer çocuk öğleyin evdeyse ve öğleden sonra okula gidecekse, mutlaka çıkmadan önce öğle yemeği yemelidir. Sabah okula gitmişlerse ve öğleyin çıkıyorlarsa, eve gelince yemelidirler. Tüm gün okulda olan çocukların ise mutlaka 12.00-13.00 arasında yemeklerini yemiş olmaları gerekir. Çünkü bu saatler günün en orta saatleridir. 

Çocukların akşam 21.00-21.30 gibi yatacakları da hesaba katıldığında, en uygun öğle yemeği saati budur. Çocuğun öğle yemeği okul saatlerine rastlıyorsa, evde yapılmış bir sandviç ya da böreğin yanında ayran olabilir. Cevizli kekle meyve suyu verilebilir. Sebze, salatalık, havuç dilimleri yoğurtlu bir sosla hazırlanabilir. Ya da sevdikleri bir bisküviyi sütle birlikte yemeleri sağlanabilir. Ancak öğle yemeğini bir ara öğün olarak değil de ana öğün olarak algılamaları için, bir sebze yemeği ve yoğurt ve eti birlikte almalarında fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat