Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumuzu ilkokula geç yazdırırsak ne olur?

2,473
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumuzu ilkokula geç yazdırırsak ne olur?

İlköğretime başlama yaşı ile ilgili 2012'de yapılan yasal düzenlemelere göre 66 aylık olan çocukların ilkokula başlaması zorunluydu. 66 ayını tamamladığı halde çocuğunu okula başlatmayan ailelere ise 500 lira artı çocuğun okula gitmediği her gün için 15 lira para cezası kesiliyordu.

Okula başlama yaşı ile ilgili yönetmelikte Haziran 2013'te değişikliğe gidildi. Buna göre ailenin 66, 67 veya 68 aylık olan çocuğunun ilkokula 1 yıl geç başlaması için okul müdürlüğüne dilekçe vermesi yeterli.

69, 70 ve 71 aylık çocuklar için ise farklı bir düzenleme yapıldı. Çocuğu 69, 70 veya 71 aylık olan ebeveynlerin çocuklarının ilkokula başlamaya hazır olmadığını belgeleyen sağlık raporu alması gerekiyor.

Resmi sağlık kuruluşu çocuğun ilköğretime başlamaya hazır olmadığına dair rapor verirse çocuk okula bir sonraki sene başlayabilir ya da okul öncesi eğitime yönlendirilebilir.

Dilekçe veya rapor yoksa para cezası

Çocuğun geç başlaması için okula dilekçe veren ya da çocuğu için rapor alan aileler yönetmelikte belirtilen bu para cezasını ödemeyecek. Ancak dilekçe ya da rapor olmadan kayıt yapılmazsa aileye para cezası uygulanabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat