Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumun yemek seçmesini nasıl engelleyebilirim?

15,193
kez izlendi
Puan: 3.72 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğumun yemek seçmesini nasıl engelleyebilirim?

Çocukların yemek seçmesini engellemek için önceden alabileceğiniz önlemler vardır. Öncelikle sizin yemek seçmemeniz gerekir. Örneğin annenin bebek karnındayken yediği şeyler, alıştığı tatlar ilerde çocuğun da o tatları sevmesini sağlayabiliyor. Bu yüzden örneğin çocuğunuzun sarımsaklı besinler ve brokoli, karnabahar gibi sağlıklı sebzeler yemesini istiyorsanız, anne karnındayken onları yemeye başlamakta fayda vardır. Bu, emzirme için de geçerlidir. Bebek anne sütünde pek çok farklı tada maruz kalır, bunlara alışır. Anne değişik besinler yiyor, sağlıklı besleniyor ve bebeğini emziriyorsa, çocuğun bunlara alışması çok daha büyük olasılıktır. 

Çocuklarda ek gıda ve katı gıda dönemine geçişten, küçük yaşlardan itibaren sebze verilmesinde fayda vardır. Genellikle seçilen gıdalar sebzeler olmaktadır. Katı gıdaya nötr gıdalarla başlamakta fayda vardır ki bebek sebzelere alışsın. Çocukların daha fazla tercih ettiği patates, köfte gibi gıdalar daha baskın karakterli yiyeceklerdir. Çocukların damak tadı henüz çok fazla gelişmediği için tadı daha yoğun gıdalara daha meraklıdır. Bu nedenle bir çocuğa köfte, patates verdikten sonra ona çok daha hafif bir tadı olan sebze vermeye çalışırsanız, çocuk onu yemek istemeyecek, sürekli köfte patatese yönelecektir. Bu nedenle evde düzenli olarak sağlıklı bir diyet uygulanması, çok baskın baharatlı tatlar içeren abur cuburların, çikolataların alınmaması çocuğun yemek seçmesini de engeller.

Anne baba davranışının çocuk beslenmesine etkileri

En önemli konulardan birisi ise anne babanın beslenme şeklidir. Anne baba sebze yemiyorsa büyük olasılıkla çocuk da yemeyecektir. Eğer çocuğunuzun belli gıdaları seçmemesini, düzgün beslenmesini istiyorsanız, ona iyi bir örnek olmanız gerekir. Sofrada her şeyi yemesini beklediğiniz, yemek seçmesini istemediğiniz çocuğunuzun yanında siz yemek seçer, sofrada sadece belli besinler alır, ayrı bir tabak yaptırırsanız, o durumda çocuk da kendi kararının uygulanabilmesini talep eder. Bu anlamda sofrada herkesin birlikte ve yemek yemeden beslenmesi, ona örnek olması önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat