Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğumun ergenliğe girdiğini nasıl anlarım?

30,240
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Çocuğumun ergenliğe girdiğini nasıl anlarım?
Vücuttaki ilk belirtiler tüylenme belirtileridir. Ama bu dönemde çocuk kendisindeki ruhsal değişikliklere pararlel olarak utanması giderek artar ve özellikler annesinin artık onu banyo yapmasına ve tuvalete girmesine izin vermez. Bu nedenle anne de bu olaydan yoksun kalarak vücuttaki değişikleri göremeyebilir, bu fırsatı elden kaçırabilir. Böyle olunca annenin utanmanın arttığını takip ediyor olması ilk sinyal olarak kabul edilmelidir.

nnenin ergenliğe göre bir hazırlık yapması için ilk sinyaller çok önemlidir. Çünkü ergenlik döneminden önceki dönemde çocuğa ergenlikle ilgili belirtileri vermek mümkün değildir. Bu nedenle annenin erkek ve kız çocuklarını takip etmesi ve ilk sinyallerle birlikte harekete geçmesi gerekir.

Ergenlik dönemi cinsiyete ve bireysilliğe bağlı olarak değişebilir

Ergenlik erkek çocuklarda kız çocuklara göre 1, 2 yaş daha geç ortaya çıkabilir. Bireysel olarak da farklılıklar görülebilir. Mesela Ayşe Hanım 11 yaşında âdet görürken, Gülşen Hanım 13 yaşında âdet görebilir. Bu genetik faktörlere, yaşanan çevresel faktörlere göre değişen bir özelliktir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat