Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum sınav sonrası çok stresli, neler yapabilirim?

99
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum sınav sonrası çok stresli, neler yapabilirim?

Yapılacak şey aslında kolaydır, öncelikle şu gerçeği vurgulamak ve kabul etmekle başlamak gerekir: sınav bitmiştir ve onu geri getirecek herhangi bir yol yoktur. Öğrenci sınavda o an için elinden gelenin en iyisini yapmıştır ve olması gereken de budur. Dolayısıyla bu noktada artık sınav sonrasında alınacak nottan tamamen bağımsızlaşmak doğru olacaktır. 

Onun sınavda alacağı not her ne olursa olsun anne baba ona olan sevgilerinden en ufacık bir zerre bile eksilmeyeceğini çocuğa samimiyetle ve en derinden hissettirmelidirler. Bundan da öte, çocuğun kendi özsaygısını da yitirmemesine yönelik telkin verilmelidir. Sınav anlık bir sonuç verir, çocuğun"başarısız" gibi bir kimlik algısına yol açmamalıdır. 

İstenen not alınmışsa bu tabii ki abartmadan kutlanabilir, ya da istenen sonuç alınamaya da bilir, bu durumda da bundan ne gibi dersler çıkartabileceğine odaklanılabilir, yani not iyi de olsa kötü de olsa aslında her şey yolundadır mesajı verilmelidir, böylece sınav notundan bağımsızlaşarak sınav sonrası stresten kurtulmak mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat