Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum öfkeliyken kendisine zarar veriyor, ne yapmalıyım?

1,557
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum öfkeliyken kendisine zarar veriyor, ne yapmalıyım?

Bazı çocuklar öfkesini ifade ederken kendisine zarar verme yolunu seçebilirler. Özellikle bu küçük çocuklarda ve ergenlerde görülebilir. Vücuduna jilet atma gibi davranışlar aslında öfkenin kendini yönlendirmesi demektir. Küçük çocuklar da bir şekilde öfkelendiğinde kendine zarar vermek isteyebilir. 

Bu süreç şöyle olur, bir gün çocuk öfkelenir, kendini yere atar. O esnada anne ya da babanın aşırı ilgisini görür. Aman oğlum dikkat et gibi söylemler çocuğun dikkatini çekmeye başlar.  Çocuk bakar ki, bu şekilde öfke ifade tarzıyla daha çok üzerine düşülüyor. Bu zaman da bu mekanizmayı kullanmaya başlar. Her öfkelendiğinde onu tutmaya çalışan, kafasını vurmasın diye eline bir şeyler veren yetişkinler görmeye başlar. Bu süreci de devam ettirir. Bu yaklaşım çocuğun kendine zarar vermesini arttır. 

Ailenin uygulayabileceği birinci teknik o ortamı terk etmektir. Çocuk seyirci olmadığında bu davranışı bırakır. Çocuk bırakmıyorsa, aile odayı terk etmesine rağmen devam ediyorsa o zaman yapılması gereken çocuğun arkasına geçip, onu kollarından kucaklayıp, kilit altına alıp öfkenin sakinleşmesini beklemektir. Kucağınızda tepinebilir, çıkmak isteyebilir, burada yansıtma yapabilir ve sakinleşmesini bekleyebilirsiniz. Kendisine zarar vermesinden korkuyorsanız arkasına geçin, onu bloke edin ve duygu tamamen akana kadar herhangi bir şey demeden bekleyebilirsiniz. 2 yaklaşım vardır. Birincisi panikle seyirci olmamak, ikincisi arkasına geçip bloke edip sakinleşmesini beklemektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat