Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum öfke nöbeti geçirirken nasıl davranmalıyım?

4,611
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum öfke nöbeti geçirirken nasıl davranmalıyım?

Çocuklar engellendiğinde, isteklerine ulaşamadıklarına öfkelenirler. Bu sadece çocuklar için değil, herkes için geçerlidir. Herkes engellendiğinde, bir şeye ulaşamadığında öfkelenir. Aynı şey çocuklar için de geçerlidir. Onlar da engellendiğinde, daha fazla şeker yemek istediklerinde engellenirse öfkelenirler. Öfke doğal bir şeydir. 

Öfkenin nasıl yansıtılacağı çocuk tarafından öğrenilmiş davranıştır. Öfkelendiğinde ne yapacağını gözlemleyerek öğrenir. Aile çocuk öfkelendiğinde öfkesini daha doğru ifade etmesini istiyorsa öncelikle anne baba kendi öfke şekline dikkat etmelidir. Anne baba öfkelendiğinde bir yere vuruyorsa, çocuk da öfkelendiğinde bir yere vurur. Çocuk nasıl ifade edeceğini bilmezken, anne babasını gözlemleyerek öğrenir. 

Çocuk öfkelendiğinde onu sakinleştirmeye çalışmayın. İçeride birikmiş bir duygu vardır. Çocuk bunu dışarı atmaya çalışıyordur. Bu duygunun doğru bir şekilde dışarı akmasını sağlamalısınız. En büyük yanlışlardan biri öfkelenen çocukla birlikte daha fazla öfkelenmektir. Sizin öfkeli yaklaşımlarınız çocuğun öfkesini daha da arttırır. 

Aşırı sakinleştirme çabaları da doğru bir yaklaşım değildir. Çocuğun öfkesiyle baş etmede en etkili yöntem yansıtmak ya da aynalama yapmaktır. Çocuğun söz ve davranışlarını ona geri bildirim olarak verebilirsiniz. "Kızdın, öfkelendin, istediğin olmadığı için üzgünsün" gibi bir dil kullanarak o duygunun bitmesini sağlamalısınız. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat