Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum her sabah okula giderken ağlıyor, ne yapabilirim?

2,223
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum her sabah okula giderken ağlıyor, ne yapabilirim?

Çocuk anaokuldan ayrılıp ilköğretime hazır geldiğinde yeni bir çevreye girmesi de gündeme gelir. Bu yeni okulda çocuk derin kaygılar yaşayabilir. Bu kaygılardan birisi binanın fiziksel büyüklüğü ile ilgilidir.

Çocuğun yaşadığı bina bellidir. Bu binadan çıkıp büyük ve yeni bir binaya alışma başlarda kolay olmaz. Büyük sınıflar, kalabalık kaygıyı arttırır. Yeni insanlarla tanışmak, yeni öğretmenler, yeni arkadaşlar da onu endişelendirebilir.

Çocuğun zihninde acıktığımda, tuvaletim geldiğinde ne yapacağım gibi kaygı doğuran sorular da oluşur. Her yenilik çocuğun kafasını karıştırır. Tüm bu kaygılar ağlama şeklinde kendisini belli eder. Bazen de çocuk anne ve babasından ayrılmak istemez. Bunlar gayet normaldir.

Çocuk ağladığında yapılması gereken çocuğun duygularına yansıtma yapmaktır. "Biliyorum benden ayrıldığın için üzülüyorsun, burası yeni ve garipsiyorsun, kaygılısın." şeklinde duygularına tercüman olmak gerekir. Baskıcı, onu gitmesi için zorlayan "Bebek misin? Bak herkes gidiyor sen de gideceksin." şeklinde ifadeler doğru bir yaklaşımı içermez. Çocuğun anne ve babaya güveni sarsılır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat