Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum dışa basıyor, ne yapabilirim?

26,049
kez izlendi
Puan: 3.45 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum dışa basıyor, ne yapabilirim?

Çocuk içe ya da dışa basıyor konusunu biraz daha yakından incelemek gerekir. Bebeklerin gelişimi sırasında bebekler önce içe doğru basacak, zaman içerisinde normal basacaklar. Daha sonra hafif dışa bastıktan sonra 7-8 yaşlarından itibaren yine normal basış pozisyonlarına geri döneceklerdir. 

Dışa basmada herhangi bir ağrı problemi olmuyor. Genellikle ayakkabının kötü kullanımını, hastaların ebeveynleri ayakkabının dış kısmının çabuk eskidiğini dile getiriyorlar. Biz bunun altında yatan kemik sistemindeki, kemik sistemi genellikle kalça kemiğinden ayağa kadar olan alt ekstremite olarak değerlendiriyoruz. Bunda herhangi bir deformite, şekil bozukluğu var ve buna bağlı olarak ayağın basışında bir sorun olarak yansıyorsa biz bu bebekte problem kalça, diz, ayak bölgesinde mi diye inceleriz. Bunlar için detaylı inceleme programları vardır. Problemin öncelikle nereye ait olduğunu tespit ediyoruz ve tedaviyi düzenliyoruz. Çocuklarda bazen bu bir ortopedik breys olabiliyor, bazen cihazlama olabiliyor. Ancak cihazlama ile ya da cerrahi dış tedavilerle sonuç alamıyorsak yaşına uygun cerrahi tedaviler yapılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat