Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum çok sinirli, ona ceza vermem doğru mu?

1,312
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum çok sinirli, ona ceza vermem doğru mu?

Çocuk sinirlenebilir, ağlayabilir, öfkelenebilir. Duyguya ceza verilmez. Çünkü duygular bizim kontrolümüzde olan süreçler değildir ama davranışlar bizim kontrolümüzdedir. Ne zaman öfkeleneceğimi bilemem, ama öfkelendiğimde ne yapacağım benim kontrolüm altındadır. Duygular çok kontrol edilemeyen, içimizden gelen kabul edilebilir süreçlerdir. Nefes alıp vermek gibidir. Duygunun kendisine ceza verirseniz çocuğa duygulanma demiş olursunuz. Halbuki duygular bu hayattaki en önemli şeylerdir ve içimizde kalmaması gerekir. 

Çocuğa bir ceza verilmesi gerekiyorsa bu davranışa ceza vermek olabilir. Bu yüzden eğitimcilerin ve anne babaların bu ayrımı yapması gerekir. Duygunu kabul ediyorum, davranışını kabul etmiyorum. Çocuğa tamam arkadaşın senden izinsiz defterini karaladı seni sinirlendirdi, bunu kabul ediyorum. Ben olsam ben de sinirlenirdim, ama öfkelenmenin sonucunda yaptığın bu davranış kabul edilemez, demelisiniz. Arkadaşına küfür eden bir çocuğa direkt kızıp ceza verdiğinizde onun öfkesine de ceza vermiş oluyorsunuz. Ağlayan bir çocuğa ceza verdiğinizde çocuk ağlamayı kötü bir şey zanneder. Ağladığında kendini yerlere atmanın kötü bir şey olduğunu anlamıyor, ağlamak da kötü bir şeydir diye düşünüyor. 

Duygulara kötü derseniz, öfkelenemeyen, ağlayamayan, bir topluma doğru gidilir. Bu da sağlıklı bir toplum olmaz. Duygular cezalandırılamaz, davranışlara yön verilebilir. Anne babaların yaklaşımı, duyguyu kabul etmek, davranışın doğrusunu göstermektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat