Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum çok saldırgan, neden olabilir?

3,245
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum çok saldırgan, neden olabilir?

Çocuklarda saldırganlığın birçok nedeni olabilir. Birincisi genetik geçişle gelmiş herhangi bir psikolojik rahatsızlık olabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocuklar daha agresif olabilirler. Otizimli çocuklar daha saldırgan olabilir. Psikolojik bazı bozukluklar bunu tetikleyebilir. 

Bunun dışında bir çocukta saldırganlık varsa aile dinamiklerine de bakmak gerekir. Ailede işler kötüyse, boşanma süreci yaşanıyorsa çocuk bunu saldırganlık olarak ifade edebilir. 

Genelde çocuklar 2'ye ayrılır. Birincisi dışa dönük, ikincisi içe dönük çocuklardır. Dışa dönük çocuklar yaşadığı stresi saldırganlık olarak atarlar. Evde bir şey yaşanıyorsa okula gittiğinde bu çocuk saldırganlaşır, etrafına zarar vererek dikkat çekmeye çalışır. İçindeki acıları, saldırganlık şeklinde dışa atabilir. Bazı çocuklar da içe dönük çocuklardır. Onlar da aile ortamında yaşanan stresi daha da içe kapanarak, çevreyle iletişimi kopararak yaşamaya çalışırlar. 

Eğer çocuğunuz dışa dönük bir çocuksa, ev ortamında bir stres, kaygı varsa, çocuğun hayatında çok sık bir şeyler değişiyorsa, çocuğu sürekli taciz eden, ona "aptal, salak" diyen bir ağabey veya abla varsa, çok ders stresi altında boğuluyorsa tüm bu olumsuz duyguları saldırganlık olarak dışarı atar. 

Bazen saldırganlık medyadan da geliyor olabilir. Çocuk öfkesini ifade ederken sevdiği bir çizgi film kahramanını kullanabilir. Günümüzde bu çok yaygındır. Çizgi film kahramanı öfkelendiğinde gidip savaşıyordur, çocuk da ben de öfkelendiğimde böyle yapabilirim diyordur.o yüzden çocukların medya ile ilişkisi saldırgan durumlarda bakılması gereken konulardan biridir. Çocuk bir şekilde vücuduna saldırganlığı alıyordur ve atıyordur. Böyle bakmak gerekir. İlk önce giriş kanallarını kesmek gerekir. Ters giden şeyler kesilirse, yeterli sevgiyi gören bir çocuksa kolay kolay saldırgan davranışlar göstermez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat