Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğum cinsel içerikli oyunlar oynuyor, nasıl tepki vermeliyim?

866
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuğum cinsel içerikli oyunlar oynuyor, nasıl tepki vermeliyim?

Ailelerin ve eğitimcilerin çocukların oyunlarını cinsel içerikli oyunlar veya farklı oyun olarak ayırmaları çok doğru değildir. Çocuk da oyun oynarken şu veya bu kategoride oyun oynuyorum diye bir ayrıma gitmeden oynar çünkü oyun doğal olarak gelişen, çocuğun veya karşısındaki çocukların o anki ihtiyaçları çerçevesinde doğal olarak süregelen bir süreçtir. 

Ailelerin oyunları kendi kafalarında kategorize ettiklerini gördüğümüzde çocuk eğer vücudunu diğer çocuğa göstermek veya karşısındaki çocuğun vücudunu görmek istemek, birbirlerinin vücutları üzerine bazı eylemlerde bulunmak; ellemek, dokunmak, sarılmak, öpmek türü eylemlerde bulunması karşısında bir paniğe kapılır.  

Özellikle okul öncesi dönemde cinsel içerikli oyun ve eylemleri çocuğun tamamen kendi vücudunu tanımak amaçlı, karşısındaki çocuğu ve vücudunu malzeme olarak kullanması ve sadece bu fırsata sahip olmasından ileri gelir. Çocukların bu tip davranışları ile karşılaşıldığında ailelerin kesinikle panik içinde, cezalandırıcı, yasaklayıcı, çocukları aniden ayırıcı bir tutuma girmemeleri, herhangi bir cezaya başvurmamaları en önemli şeydir.

Ailelerin bu tip oyunlara müdahale ediyorsa, çocukların vücutlarına zarar verme noktasına geldiğinde, o aşamada "birbirinizin vücuduna zarar veriyorsunuz, bu şekilde oyunu sürdürmeniz doğru olmayabilir, başka türlü ne yapabiliriz, ne oynayabilirsiniz" şeklinde ama çocuğun da bir çözüm önerisi ile gelebileceği bir diyalog oluşturacak şekilde tepki vermesi en doğru ve sağlıklı olanıdır. Ancak yine de buna ek olarak, çocukların birbirlerine cinsel organlarını gösterdiği, ellemeye, öpmeye çalıştığı durumlarda da cinsel organlarımızı sayarak, "bazı organlarımız bunlardır ve bunları birbirimize göstermemiz doğru değildir, başkalarının vücudumuza dokunmasına da bu şekilde izin vermemeliyiz" şeklindeki bir uyarı, çocuğun, ona zarar getirebilecek ortam ve kişilerden de uzak tutulması, korunması anlamında da bir önlem olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat