Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çizmeli Kedi nasıl bir masal?

677
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çizmeli Kedi nasıl bir masal?

Yaşlı değirmenci ölünce; büyük oğluna değirmenini, ortanca oğluna eşeğini, küçük oğluna ise kedisini miras bırakmış. Küçük oğlu bu duruma çok üzülmüş. "Kedi ne işine yarar ki insanın?" diye yakınmış. Kedi bunu duymuş ve konuşmaya başlamış. "Bana boş bir çuval ve bir çift de çizme verirseniz. Neye yarayacağımı görürsünüz," demiş. Küçük oğlan pek inanmamış ama elinde kalan son parayla kedinin istediklerini almış. Kedi çizmelerini giymiş, çuvalı sırtına vurup ormanın yolunu tutmuş. Ormanda çuvalı tuzak yapıp çok güzel bir tavşan yakalamış. Ardından da saraya gidip bunu krala, efendisi Prens Karayel'in hediyesi olarak sunmuş. Çizmeli Kedi aylar boyunca her gün ormanda çeşitli hayvanlar yakalayıp, saraya götürmüş. Kral artık yolunu gözler olmuş. 

Kralın kızıyla, ırmağın kıyısından geçeceği bir gün, Çizmeli Kedi efendisine, ırmağa gidip yıkanmasını söylemiş. O yıkanırken, kıyafetlerini de suya atmış. Kral faytonuyla geçerken Çizmeli Kedi telaşla yanlarına yaklaşmış. "Yardım edin! Efendim Prens Karayel boğuluyor!" diye bağırmış. Kral hemen askerlerine prensi kurtarmalarını söylemiş. Fakat Çizmeli Kedi bununla da kalmamış. Krala, efendisinin ırmakta yüzerken hırsızların elbiselerini çaldığını söylemiş. Bunun üzerine kral, bir takım da yeni elbise göndermiş. Kral, küçük oğlanı prens olarak biliyormuş. Bu yüzden, hem geçmiş olsun dileğinde bulunmak hem de aylardır gönderdiği hediyelere teşekkür etmek için faytonuna davet etmiş ve kızıyla tanıştırmış.

Çizmeli Kedi, onları faytonda bırakıp, koşarak yanlarından uzaklaşmış. Büyük bir tarlada ot biçen insanlara rastlamış. "Kral buraya geliyor. Size bu tarlaların kime ait olduğunu sorarsa ona efendim Prens Karayel?e ait olduğunu söyleyeceksiniz. Yoksa sizi dilim dilim doğrattırırım!" demiş. Sonra gördüğü başka insanlara da aynı şeyleri söylemiş. Kral faytonuyla aynı yoldan geçerken, ot biçen insanlara tarlaların kime ait olduğunu soruyormuş. Hepsi de Çizmeli Kedi'nin tembih ettiği gibi Prens Karayel'in adını veriyormuş. Prensin bu kadar çok ve verimli tarlasının olması, kralın hoşuna gitmiş. 

Bu sırada Çizmeli Kedi koşa koşa tüm tarlaların gerçek sahibi olan devin şatosuna varmış. Çizmeli Kedi, devi alt edip şatoyu ve tarlaları efendisine kazandırmanın peşindeymiş. Küçücük kedinin kocaman devi kaba kuvvetle yenmesi mümkün değilmiş, onu ancak aklı sayesinde alt edebilirmiş. Çizmeli Kedi, "Sayın dev, sizin çok yakışıklı, çok güçlü, çok bilgili olmanızın yanında aynı zamanda müthiş bir sihirbazlık gücünüzün olduğu; istediğiniz her hayvanın şekline dönüşebileceğiniz söyleniyor. Acaba doğru mu?" diye sormuş. Bu iltifatlar devin çok hoşuna gitmiş, gülerek, "Doğrudur," demiş. Çizmeli Kedi, "İsterseniz bir aslana bile dönüşebildiğiniz söyleniyor,? demesine kalmadan dev, hemen aslana dönüştürüvermiş. Çizmeli Kedi korkuyla kendini dolabın üzerine zor atmış. 

Dev tekrar eski haline gelince dolaptan aşağı inmiş. Alkışlayarak, devin gururunu okşamış. Ardından da, "Sizin gibi kocaman cüsseli birinin fare gibi küçük bir şeye dönüşmesi imkânsız olmalı," diyerek onu kışkırtmış. Dev, kedinin attığı yemi yutmuş. "İmkânsız mı?" diye gülmüş. Kocaman dev bir anda küçücük fareye dönüşmüş, Çizmeli Kedi de onu hemen yemiş. O zaman şatodaki büyü bozulmuş, bütün çalışanlar eski hallerine dönmüşler ve kendilerini kötü büyüden kurtaran kişinin hizmetinde olduklarını açıklamışlar. Çizmeli Kedi de onları Prens Karayel'in kurtardığını söylemiş.

Derken kral, devin şatosuna varmış. Onları kapıda Çizmeli Kedi karşılamış. Devin kendisi için hazırlattığı yemeklerle donatılmış büyük masaya kralı buyur etmiş. Tarlalar, kocaman şato, kalabalık hizmetliler, nefis yemekler kralın çok hoşuna gitmiş. Küçük oğlanla prenses de birbirlerine âşık olmuşlar. Hemen o günün sonunda iki genç nişanlanmış. Bir hafta sonra da evlenmişler. Küçük oğlan böylece gerçek bir prens olmuş. Çizmeli Kedi de, şatonun içinde canının istediği gibi dolaşmış durmuş. Ara sıra gene fare avlamış, ama sadece kedi olduğunu unutmamak için.

Çocukken dinlediği masalları beğenmeyen, bu yüzden çocukların sevecekleri türden masallar yazan Fransız Charles Perrault - Şarl Peru'nun masalları aradan geçen 350 yıla rağmen halen çocukların sevgilisi olmayı sürdürmektedir. Çizmeli Kedi'de aklın kaba güçten üstün olduğu anlatılmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat