Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çirkin ördek yavrusu masalının konusu nedir?

2,552
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çirkin ördek yavrusu masalının konusu nedir?

Anne ördek günlerdir yumurtalarının üzerinde kuluçkaya yatmış yavrularının çıkmasını bekliyormuş. Yirmi sekiz günün sonunda yumurtalar birer birer çatlamaya içlerinden yavru ördekler çıkmaya başlamış. Ama yumurtaların en irisi çatlamamış. Anne ördek, ondan da yavru çıkana kadar kuluçkada yatmaya devam etmiş. Yedi gün daha bekledikten sonra, nihayet bu yumurtanın kabuğu da çatlamış. Anne ördek bu kocaman yumurtadan güzel bir yavru beklerken, çirkin mi çirkin bir şey çıkmış. "Kardeşleri kadar güzel olmasa da o da benim yavrum," diye düşünerek sahiplenmiş.

Çirkin ördek, zamanla büyümüş ama kardeşlerinden ve diğer ördeklerden hem iri hem de farklıymış. Bu yüzden çiftlikteki diğer hayvanlar onunla hep "Çirkin Ördek" diyerek dalga geçiyorlarmış. Kardeşleri bile onu sevmiyor, vak vak edip başının etini yiyormuş. Tavuklar kovalıyor, onlara yem veren çiftçi de ayağıyla ittirerek yanından uzaklaştırıyormuş. 

Çirkin ördek bu duruma o kadar üzülüyormuş ki, bir gün dayanamamış ve "Nasıl olsa kimse beni sevmiyor," diye düşünerek çiftlikten ayrılmış. Yaban ördekleri çok yer gezmiştir, çeşit çeşit ördek görmüştür, onlar bana daha anlayışlı davranırlar, diye düşünerek yanlarına gitmiş. Ama yaban ördekleri de, onun çirkin olduğunu düşünerek, dost olmak istememiş. 

Çirkin ördek yavrusu tek başına oradan oraya dolaşmış durmuş. En sonunda mevsim değişmiş, havalar soğumaya başlamış sonbahar gelmiş. Bir gün bembeyaz tüylü, büyük ve güzel kuşlardan oluşan bir sürü çirkin ördeğin tam önündeki sazların arasından havalanmış. Uçarken dalgalanıyormuş gibi hareket eden çok zarif, uzun boyunlu kuşlarmış bunlar. Çirkin ördek yavrusu, bu kuşlara hayran olmuş peşlerinden bağırmış ama onlar kocaman kanatlarını açar açmaz gökyüzünün derinliklerinde kaybolmuşlar. 

Kış uzun ve sert geçmiş. Ama çirkin ördek yavrusu hayatta kalmayı başarmış. En sonunda bahar gelmiş, bu arada çirkin ördek de iyice büyümüş. Kanatları gelişmiş ve gökyüzünün en tepelerinde uçabildiğini keşfetmiş. Bir gün uçarken aşağıdaki gölde geçen sonbaharda gördüğü ve kış boyunca aklından çıkaramadığı o beyaz tüylü güzel kuşların yüzdüğünü görmüş. Yanlarına gidip onlarla tanışmaya karar vermiş. 

Bu sırada kuşlara yem veren iki çocuk, annelerine onu göstererek, "Şu kuğuya bak, diğerlerinden bile güzel!" demişler. Ama bizim yavru hiç üzerine alınmamış. Artık kuğu olduğunu öğrendiği kuşlara, "sterseniz siz de Çirkin Ördek diye alay edin. Ama ben sizinle tanışmaya geldim," demiş. Kuğularsa alay etmek yerine yanına doğru dostça yüzmeye başlamışlar. 

"Merhaba. Ne kadar da güzelsin," diyerek çevresini sarmışlar. Çirkin ördek yavrusu diğer hayvanlar gibi kuğuların da kendisiyle alay ettiğini düşünerek yanlarından uzaklaşmak istemiş. Bu sırada suda ilk kez kendisini görmüş. Upuzun bir boynu, bembeyaz harika tüyleri varmış. Çirkin ördek yavrusu, "Demek ben ördek değilmişim, kuğuymuşum," diyerek sevinçle kanatlarını çırpmaya başlamış. Diğer kuğularla birlikte mutlu ve uzun bir ömrü sürmüş. 
Danimarkalı Hans Christian Andersen tarafından yazılmış olan bu masalda, farklı olanların dışlanmaması gerektiği, her canlının farklı da olsa ayrı güzellikleri ve zenginlikleri olduğu anlatılmaktadır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat