Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çırağan Sarayı nasıl bir saraydır?

1,160
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çırağan Sarayı nasıl bir saraydır?

Çırağan Sarayı'nın tarihine bakarsak sarayın Sultan Ahmet dönemine uzandığını görürüz. 1600'lü yıllarda yağılmış olan saray Lale Devri'nde yeniden yaptırılmıştır. Farsça'da çera yani ışık saçan, ışık dolu anlamına gelir. Çırağan Sarayı Işık Sarayı demektir. Bugün gördüğümüz saray önemli bir Ermeni ailesi olan Balyan Ailesi tarafından yaptırılmıştır. Sarayın inşaatı Sultan Abdülaziz döneminde bitirilmiştir.

Sultan Abdülaziz bir müddet Çırağan Sarayı'nda yaşamış, nem nedeniyle de Dolmabahçe Sarayı'na geçmiştir. Bazı söylentilere göre ise sarayın altında Mevlevi dervişlerinin mezarları bulunması nedeniyle korktuğu için saraydan ayrılmıştır. Saray 1910'da büyük bir yangın sonucu yanar. 2. Meşrutiyet zamanında parlamento binası olarak kullanılan saray, yangından sonra yıllarca boş kalmıştır.

1980'lerden sonra turizmin de gelişmesiyle Çırağan Sarayı'da tekrar restore edilmiş ve otel olarak hizmete açılmıştır. Bugün büyük düğün ve davetlere ev sahipliği yapmaktadır. Çırağan Sarayı yanında Feriye sarayları yer alır. Bunlar zamanında Çırağan'a ek olarak yapılmış saraylardır.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat