Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel tiksinti bozukluğu neden olur?

18,256
kez izlendi
Puan: 3.95 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel tiksinti bozukluğu neden olur?

Cinsel tiksinti bozukluğu kadın ya da erkek ayrımı olmaksızın görülebilen bir sorundur. 

Cinsel tiksinti bozukluğu, genellikle cinsel ilişkiden tümüyle uzak durma ve cinsel ilişkide bulunmaktan aşırı tiksinti duyma ile kendisini gösteren bir cinsel işlev bozukluğudur. 

Cinsel tiksinti bozukluğunun en sık nedeni cinsellik ile ilgili muhafazakar değer yargıları, cinsellik ile ilgili baskılar, yasaklamalar, cinsellik ile ilgili yanlış inançlar özellikle kadınlar üzerinde çok etkili oluyor.

Halk arasında takıntı hastalığı olarak da bilinen obsesif kompülsif bozukluklar, anksiyete bozukluğu ile cinsel tiksinti bozukluğu genellikle birlikte gözükebilir. Cinsel tiksinti bozukluğu olan kişiler cinsel aktivitelerden kaçınırlar, hatta cinsellik konularının konuşulmasından bile rahatsız olurlar.  

Cinsel tiksinti bozukluğu olan kişilere cinsel yönden yaklaşıldığında iğrenme, kaygı, korku ya da utanç gibi duygularını ifade edebilecekleri gibi panik atağa varan durumlar da görülebilir. Cinsel tiksinti bozukluğuna neden olan altta yatan sorunun tespit edilmesi ve buna yönelik tedavilerin başlatılması önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat