Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel oyunlar hangi durumlarda çocukları olumsuz etkileyebilir?

861
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel oyunlar hangi durumlarda çocukları olumsuz etkileyebilir?

Cinsel oyunlar özellikle çocuğun kendinden yaş ve deneyim olarak daha büyük bir çocukla oyun oynama deneyiminde risk yaratır ve sıkıntılı bir sonucun oluşmasına neden olabilir.

Çocukların yaşıtları ile zaman geçirmesinin önemi

Çocukların, kendinden yaş ve gelişim olarak daha büyük olan oyun arkadaşı daha önce başka birçok şey deneyimlemiş olabilir veya öğrenip deneyimlememiş olduğundan kendinden yaşça küçük çocuk üzerinde bazı deneyimlere sahip olmak isteyebilir. Bu nedenle bu çocuğun henüz yaş ve gelişimsel olarak anlamlandıramayacağı oyunlara maruz kalmasına, yaş ve güç olarak küçük olduğu için zorlanmasına, pasif kalmasına ve karşı taraf ile ilişkisinin bozulmaması için istenilenleri, istemediği halde yapmasına sebep olabilir. Bu nedenle çocukların paralel, yakın yaş grupları ile zaman geçirmesi gerekir.

Çocukların oyun ortamında dikkat edilecekler

Çocukların kendi ev ortamlarında veya arkadaşlarının ya da yakınlarının evlerine gittiğinde güvenli bir aile ortamında ve çocukların okul okul öncesi dönemde ise mutlaka göz hizasında, onları görebileceğimiz uzaklıkta olmaları önemlidir. 

Çocukların cinselliği anımsatan objelere yaklaşımı

Çocukların bazı obje ve oyuncakları cinsel obje, cinsel materyel olarak kullanması gerçekten vücutlarına zarar verebilir. Bu nedenle bunun çok iyi gözlemlenmesi gerekir. Bazı malzemeleri cinsel organlarına değdirmek istemeleri, duydukları yanlış bir şeyi vücutlarında uygulamak istemeleri hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarara uğramalarına neden olur.

Çocuğun televizyon izlemesi, kendinden yaşça büyük çocuklarla veya yetişkinlerle iletişimleri kontrol altında değilse, gördüğü ve duyduğu şeyleri taklit etmesi, tekrar etmesi ve bunu bilinçsizce, çocukça ve acemice yapmak istemesi yine zarara uğraması sonucunu doğurur. Çocukların okul öncesi ve hatta ilkokulun sonuna kadar, cinsel içerikli film, video, bilgisayar oyunu vb. şeyleri asla izlememesi; anne ve babalarının özel cinsel deneyimlerine maruz kalmaması, görmemesi, bu konu ile ilgili soru sorduğunda da net, kısa ve öz bir şekilde, öncelikle ebeveyni tarafından cevap alması çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat