Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel ilişkiden sonra başın ağrıması normal midir?

1,757
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel ilişkiden sonra başın ağrıması normal midir?

Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında baş ağrısı sorunu düşündüğümüzden daha fazla insanda görülen bir durumdur. Genellikle cinsel konuları konuşmak toplumda tabu olarak görüldüğünden kişiler yaşadıkları baş ağrısını çok fazla paylaşmaz. Migren veya baş ağrısı için hekime başvuran hastalar bile ayrıca doktor tarafından sorulmazsa baş ağrısının cinsel ilişki sonrasında artığını söylememektedir. 

Cinsel ilişki sonrası baş ağrısı günlük hayatında migreni veya gerilim tipi baş ağrısı olan kişilerde daha sık görülür. Ancak daha öncesinde baş ağrısı olmayan kişiler de cinsel ilişki sonrası baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle çok stresli, çok zorlayıcı dönemlerde, yoğun bir iş hayatı veya günlük hayatı olan kişilerin yaşadığı cinsel ilişkilerde ağrı ortaya çıkabilmektedir. 

Düzenli bir cinsel ilişki değil de, yeni bir cinsel partnerle veya farklı bir cinsel ilişki yaşanıyorsa, partner çok iyi tanınmıyorsa, özellikle erkeklerde performans kaygısı varsa; bu tür stresler ve kaygılar baş ağrısını tetikleyebilir. 

Cinsel ilişki sırasında baş ağrısının ortaya çıkmasında, cinsellik keyifli bir aktivite olsa da fiziksel ve duygusal anlamda zorlayıcı bir efor olmasının etkisi vardır. Özellikle belli pozisyonlarda boyun kaslarının, başın zorlanmasının baş ağrısında rolü vardır. Aynı zamanda cinsel ilişki hem fiziksel hem de duygusal anlamda çok yüksek bir efor harcanmasına neden olur. Buna bağlı olarak beyin damarlarında genişleme olabilmektedir. Damarlardaki genişleme de baş ağrısını tetikleyebilmektedir. 

Bunların hepsi aslında normal kabul edilir. Çünkü bu cinsel ilişki ile ortaya çıkan bir hastalık değildir. Var olan problemlerin cinsel ilişkinin zorlayıcı eforu ile artmasıdır.

Cinsel ilişki sonrası çok nadiren çok şiddetli, patlayıcı şekilde tanımlanan, dayanılmaz baş ağrıları olabilir. Bu ağrılar orgazm ile ortaya çıkar. Çok nadir olarak oluşan bu ağrıların ise ilk seferde ve bekletmeden acil servise başvurularak nedeninin beyin kanamasından kaynaklanıp kaynaklanmadığının öğrenilmesi gerekir. Eğer ağrı patlayıcı derecede ise mümkünse bir nöroloğa başvurulmalı, acil serviste hasta tarafından beyin kanamasından şüphe edildiği ifade edilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat