Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel hastalığımız olup olmadığını nasıl anlarız?

9,516
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel hastalığımız olup olmadığını nasıl anlarız?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar her zaman belirti vermeyebilirler ve bu gibi durumlarda kadın ya da erkek taşıyıcı olup olmadığını anlayamayabilir. Cinsel hastalık sebebi olan HPV virüsü, artan genital akıntı veya genital siğiller ile kendini belli eder. Aynı zamanda rahim ağzı kanseri taraması yapılarak kişide HPV virüsü olup olmadığı anlaşılabilir.

Cinsel hastalıklardan olan tikomonas tek hücreli bir parazit olup vajinada köpüklü ve aşırı akıntıya neden olur. Cinsel organda oluşan döküntü ve ağrı herpes hastalığının belirtileri olabilir. Genital herpeste bazı durumlarda idrar yolu çıkışı tutulduğu için idrar yapma ağrılı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık görülen chlamydia, kadın veya erkekte her zaman belirgin bir belirti vermez. Bu rahatsızlık hafif bir akıntıyla kendini gösterebilir. Ancak chlamydia kadın ve erkekte kısırılığa neden olarak kendini gösterebilir.

Gonore enfeksiyonunda hem erkek hem de kadında iltihaplı akıntı, ateş ve ağrılı idrara çıkma belirtileri verir. Cinsel yolla bulaşan bir diğer hastalık olan sifilis, günümüzde nadir görülen hastalık olup kendine has ciltten kabarık birleşen bir görüntüsü vardır. Bunun teşhisi erken tedavi açısından oldukça önem taşır.

Cinsel hastalıklardan en bilinenleri olan Hepatit B ve C virüsü ilk enfeksiyonda herhangi bir belirti vermezken HIV virüsü bağışıklığı çökerterek AIDS hastalığına yol açar. Hepatit B ve Hepatit C de kronik karaciğer hastalıklarına ve karaciğer kanserine neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat