Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çin astrolojisine göre beş element teorisi nedir?

1,520
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çin astrolojisine göre beş element teorisi nedir?

Tüm Çin metafizik bilgilerinde 5 element teorisi vardır. Evrendeki her şeyi temsil eden bir felsefedir. Çin Astrolojisinde yer alan bu elementler metal, su, ağaç, ateş ve topraktır. Bunların arasında bir enerji akışı vardır. Bu enerji akışı suyun ağacı sulaması, beslemesi, ateşin toprağı beslemesi gibi birbirlerini besleyen yapıcı bir döngüde olabilir. Ateşin metali eritmesi, suyun ateşi yok etmesi gibi birbirlerini zayıflatan ya da ters gelen döngüde de olabilir.

Elementlerin işleyişi
Bu elementlerin işleyişi şu şekilde gerçekleşiyor. Su ağaca hayat veriyor, ağaç ateşi güçlendiriyor, ateş toprağa hayat veriyor, toprak içinde bulundurduğu metaller ve minareller sayesinde metale hayat veriyor ve metal de suya hayat veriyor. Bu şekilde yapıcı bir döngüye sahip oluyoruz.

Çin takvimi

Çinlilerin en ilginç icatlerından biri de Çin takvimidir. Çin takvimi bu 5 element üzerine oturmuştur. Her bir zaman birimi (saat, gün, ay, yıl)5 element tarafından sembolize edilir. Çin takviminde her bir zaman birimi 2 elementle temsil edilir. Örneğin 2013 senesini su-yılan senesi diye adlandırıyoruz. Yılan aynı zamanda ateş elementine ait olduğu için 2013 yılı su-ateş senesidir. Bu şekilde 2 element olduğu zaman, biz zamanın kalitesini de belirleyebiliyoruz. Elementlerin arasındaki döngüye göre, eğer elementler anlaşan bir döngüde değilse o senenin çok da huzurlu olmayacağını öngörebiliyoruz.

Elementlerin arasındaki ilişkiler, bizim insanlarla ilişkilerimizi, olayları, zamanla olan ilişkimizi, zamanın kalitesini, olaylara karşı nasıl durduğumuzu, etrafımızla ilişkimizi belirleyen ana unsurlardır.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat