Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çift kavramalı şanzımanların özellikleri nelerdir?

16,899
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çift kavramalı şanzımanların özellikleri nelerdir?

Çift kavramalı şanzımanlar son yıllarda birçok otomobil üreticisi tarafından tercih edilmeye başladı. Artık çoğu üretici farklı isimlerle de olsu bu şanzıman sistemini kullanıyor. Örneğin Renault araçlarında kullandığı çift kavramalı şanzıman sistemine EDC adını verdi. Alman otomobil üreticisi Wolksvagen ise çift kavramalı yeni şanzıman sistemini DSG olarak niteliyor.

Çift kavramalı şanzımanların en büyük avantajı sürücünün hayatını kolaylaştırması, yakıt tüketimini azaltması ve yüksek performans sunması. Geleneksel otomotik vites sistemlerin araç vites yükseltirken rahatsız edici derecede sarsıntı olabiliyordu.

Çift kavramalı şanzıman sistemlerinde vites geçiş sarsıntıları yok denecek kadar azdır. Çünkü çift kavramalı sistem araç birinci vitesteyken ikinci vitesi hazırlar. Aynı şekilde üçüncü vitesteyken 4. vitesi veya 4. vitesteyken bir düşük vitesi hazırda tutar ve gerektiği anda hızlı bir şekilde bunu devreye soktuğu için aracın ivmelenmesinde bir değişiklik olmaz ve vites geçişi de sarsıntısız olur.

Çift kavramalı vites sistemleri bu özellikleri ile yakıt tüketimini de ciddi ölçüde azaltır. Çift kavramalı şanzımanlarla birlikte otomatik vitesli araçların manuel vites araçlara göre daha çok yakıt tüketmesi de tarihe karıştı. Çift kavramalı şanzımana sahip otomobillerin benzeri manuel vitesli araçlara göre daha az yakıt tükettiği artık bir gerçek.

Videoyu Göster

Otomotiv Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat