Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çift cinsiyetli birinin kadın mı erkek mi olacağına nasıl karar verilir?

30,930
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Çift cinsiyetli birinin kadın mı erkek mi olacağına nasıl karar verilir?

Gerçek hermafrodit 2 cinsiyetin organına da sahiptir. Bu doğumda fark edilir ve 2 yaşına kadar ameliyatla sorun çözülür. Bunun için önce hormon tedavileri ardından da plastik cerrahi kullanılır. Yalancı hermafroditler ise iki bin doğumda bir görülür. Bunların farkına varılmasında ise çok gecikilebilmektedir. 


Bu nedenle ailelerin doğumdan sonra ve önce bu konuya dikkat edip durumu tetkik ettirmelerinde yarar vardır. Gerçek hermafroditin kromozomları hangi cinse yatkınsa o yönde prosedür uygulanmalıdır. Ergenlik çağında bu kişiler normal bir insanın cinsiyete bağlı etkinliklerini gösteremez. 

Örneğin dişi hermafroditlerde içeride yumurtalık vardır, rahim vardır ama dışarıda klitoris penis gibi büyümüştür. Aile bu bebeği doğumda erkek zanneder. Çift cinsiyetlilik küçükken görüldüğünde kromozom analizleri yapılır. 

Hormon analizleri sonucunda 46 XX kromozomları varsa kız, 46 Y kromozomları varsa erkek olması gerekir. Buna ancak hormon analizlerinden sonra karar verilir. Yalancı hermafroditlerde ise olay artık geçmiştir. Aile ve çevre kişiyi kız olduğu halde erkek, erkek olduğu halde kız olarak kabul etmiştir. O zaman hastanın kararı önemlidir. Hasta hakları açısından hasta hangi cinsiyette olmak istiyorsa onun dediği yapılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat