Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çift cinsiyetli biri kaç yaşına kadar ameliyat olabilir?

18,256
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama

Çift cinsiyetli biri kaç yaşına kadar ameliyat olabilir?

Gerçek hermafrodit 2 cinsiyetin organına da sahiptir. Bu doğumda fark edilir ve 2 yaşına kadar ameliyatla sorun çözülür. Bunun için önce hormon tedavileri ardından da plastik cerrahi kullanılır. Yalancı hermafroditler ise iki bin doğumda bir görülür. Bunların farkına varılmasında ise çok gecikilebilmektedir. Bu nedenle ailelerin doğumdan sonra ve önce bu konuya dikkat edip durumu tetkik ettirmelerinde yarar vardır. 


Gerçek hermafroditin kromozomları hangi cinse yatkınsa o yönde prosedür uygulanmalıdır. Çift cinsiyetlilik eğer doğumda fark edilirse 2 yaşına kadar ameliyatla sorun çözülür. Bir de yalancı çift cinsiyetlilik vardır. Bu kişilerde dış genital organ içerdekinin aksi yönünde gelişir. Örneğin dişi hermafroditlerde içeride yumurtalık vardır, rahim vardır ama dışarıda klitoris penis gibi büyümüştür. Aile bu bebeği doğumda erkek zanneder. Ancak puberte yani ergenlik çağı sonrası bu tesadüfen anlaşılabilir. 

Erkek hermafroditte de içeride testisler vardır dışarıda ise kadın olarak görülen bir organ vardır ve bu nedenle bebek kız olarak büyütülmüştür. Bu kişiler de ergenlik dönemine geldiklerinde adet göremedikleri için anlaşılırlar. Ya da kişi evlendiğinde vajina yetersiz olduğundan cinsel birleşme olamadığında fark edilir. Bu kişilerin hamile kalması mümkün değildir. Ancak ilişkiye girmesi için revizyonlar yapılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat