Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çift cinsiyet neden olur?

98,630
kez izlendi
Puan: 3.81 / 5
Detaylı Açıklama

Çift cinsiyet neden olur?

Gerçek çift cinsiyetlilik, yani bir kişinin hem kadın hem de erkek organını vücutta taşıması hermafrodit demektir. Bunlar ana karnında, rahim içindeki gelişim döneminde gerçekleşir. Her embriyo dişi olarak programlanmıştır ve gelişimi dişi olarak devam etmeye başlar. Eğer erkek olacaksa Y kromozomundan dolayı ergenlik organları olan testisler gelişir. 


Testislerin salgıladığı testosteron hormonu ile erkek yönünde başkalaşmalar başlar. Bu gelişim esnasında herhangi bir bozukluk olursa veya annenin rahatsızlığı nedeniyle kullandığı hormon ilaçları nedeniyle sorun olursa bu oluşabilir. Aynı şekilde anne veya babanın genital hastalıkları varsa da çift cinsiyetlilik sorunu oluşabilir. Bu nedenlerle belirli noktalarda gelişim durur. Cinsiyeti tam olarak belirlenemeyen çocuklar ortaya çıkar. Çift cinsiyetlilik bu şekilde ortaya çıkar. 

Çift cinsiyetlilik küçükken görüldüğünde kromozom analizleri yapılır. Hormon analizleri sonucunda 46 XX kromozomları varsa kız, 46 Y kromozomları varsa erkek olması gerekir. Buna ancak hormon analizlerinden sonra karar verilir. Yalancı hermafroditlerde ise olay artık geçmiştir. Aile ve çevre kişiyi kız olduğu halde erkek, erkek olduğu halde kız olarak kabul etmiştir. O zaman hastanın kararı önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat