Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çiçek toprağı nasıl olmalı?

12,401
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çiçek toprağı nasıl olmalı?

Çiçek toprağı bitkinin ihtiyacı olduğu besinleri alması için önemlidir. Çiçek toprağı organik mineraller açısından zengin, su geçirgenliği ve nem tutma yeteneği yüksek ve bitki köklerinin kolayca yayılmasını sağlaması için yumuşak olmalıdır.

Özellikle saksıda yetiştirilen iç mekan bitkilerinin topraklarının azot, fosfor ve potasyum açısından zengin olması gerekir. Dere yataklarından alınan topraklar gereken bu maddeleri zengin olarak içerir. Bu tür toprakların bitkiler için en faydalı toprak türü olduğu saptanmıştır.

Bitkiler yumuşak ve kumlu topraklarda daha kolay kök geliştirebildikleri için daha kolay yetişir. Ancak bu topraklar organik madde açısından zengin değildir. Uzun ömürlü bitkiler için toprağın kumlu ve yumuşak olması kadar organik besin içermesi de şarttır.

Eğer çiçek veren bir sbitki yetiştirmeyi düşünüyorsanız azot değeri yüksek bir toprak seçmeniz faydalı olur. Orkide gibi türler için ise toprak istemeyen bitkiler için özel üretim ağaç kabuğu gibi maddelerden yapılmış topraklar tercih edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat