Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çiçek toprağı çeşitleri nelerdir?

3,854
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çiçek toprağı çeşitleri nelerdir?

Çiçek toprakları içerdikleri maddelere ve yoğunluğuna göre çeşitlilik gösterir.

Yoğun partiküllü topraklar diğer türlere göre daha ağır topraklardır. Bunlar organik madde içeriği açısından zengin toprak olmalarına rağmen su geçirgenliği düşüktür. Kumlu topraklar ise su geçirgenliği yüksektir ve köklerin kolayca gelişmesine olanak tanığıdığı için bitkinin hızlı gelişmesini sağlar.

Kumlu toprakların dezavantajı bitkilerin ihtiyaç duyduğu organik maddeleri sağlamaması ve bitki için gereken nemi tutumamasıdır. Özellikle nem isteyen bitkiler için yoğun partiküllü toprakların tercih edilmesi gerekir.

Toprağın renginden toprağın türüne dair analiz yapmak mümkündür. Kırmızıya dönük topraklar demir içeriği yüksek topraklardır ve yaprakları sararan bitkiler için önerilir.

İç mekan bitkilerinde musluk suyu kullanılarak yapılan sulamaya bağlı olarak saksıdaki toprağın üst kısımda beyaz parçalar oluşur. Bu beyaz oluşumların en önemli nedeni musluk suyundaki kireçtir. Bunu önlemek için dinlendirilmiş su kullanmanız gerekir.

Bitkinize vereceğiniz suyun dinlendirilmiş olması toprağın kalitesine zarar vermemesi için önemlidir. Dinlendirilmiş su kullanmanız toprağın verimliliğini uzun süre korumasını sağlayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat