Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çiçek besinlerinin faydaları nelerdir?

1,205
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çiçek besinlerinin faydaları nelerdir?

Çiçekler gelişmeleri için gereken maddeleri kökleri ile topraktan ve yaprakları ile de havadan alır. Bitki havadan aldığı maddeleri topraktan aldığı maddelerle etkileşime sokup işleyerek enerji ve kütle üreterek gelişir.

Bitkilerin topraktan aldığı en önemli maddeler azot, fosfor, potasyum ve demir gibi minerallerdir. Katı ya da sıvı bitki besinleri ya da gübrelerde genellikle bu maddeleri bolca içerir. Eğer bitkinin toprağında bu maddeler yeterli oranda yoksa bitkide gelişim sorunları görülebilir.

Ev bitkileri de bitki besinlerine ve gübrelere ihtiyaç duyar. Çiçeğin gelişmeye ilk başladığı dönemden itibaren bitki besini ya da gübrelerle desteklenmesi hızlı gelişmesini ve sağlıklı olmasını sağlar. Yeni ve zengin bir toprağa ekilen bitki gelişim için gerekli maddeleri bu toprakta bulabildiği için haftada bir sıvı bitki besini vermek yeterli olacaktır. Ancak bitki geliştikçe topraktaki vitamin ve minarel içeriğini de tüketir. Bu nedenle bitki besinlerinin hafta 2 kez sulama suyuna karıştırılarak verilmesi gerekir.

Bitkilerin toprak değişimi sırasında sıvı bitki besinlerinden ziyade katı gübreler kullanılabilir. Sonraki süreçte ise bu toprak sıvı gübre ile desteklenmelidir.

Ev bitkileri için uygun sıvı gübre miktarını belirlemek son derece kolaydır. Bu süreçte gübre su oranı 1 litre suya 4-5 cl ya da bir kapak olmalıdır. Bu bitkinin tüm besin gereksinimi karşılar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat