Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çıbanı geçirmek için evde neler yapabiliriz?

54,429
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Çıbanı geçirmek için evde neler yapabiliriz?
Çıbanı geçirmek için eğer hızlıca uzman bir doktora ulaşma imkanımız yoksa evde de bazı yöntemler uygulayabiliriz. Bunlardan birincisi çıban ilk çıktığında bölgeye ıslak ve sıcak pansuman yapmaktır. Bu iyileşme sürecini hızlandırır. 

Temiz bir havluyu sıcak suyla ıslatarak çıban üstüne 15 dakika kadar pansumanla uygulamak çıbanın kolay iyileşmesini sağlar. Bu yöntemle çıbandaki iltihabın bir noktaya odaklanması sağlanır. İltihap daha sonra sarı bir kesecik haline gelir. Bu aşamada temiz steril bir iğne ile iltihabın akıtılması sağlanır. 

Eğer evde antibiyotikli merhem varsa bunu da kullanabiliriz. Halk arasında kocakarı ilacı olarak bilinen bitkisel tariflerin çıban üzerine sürülmesi zararlı olacaktır. Bu durumda süper enfeksiyon oluşabilir. Bunlardan kaçınmakta fayda vardır. Kara merhem ise pansuman halinde kapalı olarak uygulanabilir.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat