Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çeyizin değerini ne artırır?

3,508
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çeyizin değerini ne artırır?

Çeyizin değerini çiftlerin ikisi de çalışıyorsa ikisinin bütçesi belirler. Aileler çocuklarına ne kadar destek olabiliyor, bu da çok önemlidir. Ancak son zamanlarda çalışan insanlar anne babalardan para alarak bir şey yapmak istemedikleri, bunun dışında onların yönlendirmesi ile bir şeyler almak istemediklerinden çeyiz alışverişini de kendi bütçelerine göre belirliyorlar. Bu nedenle çiftin maddi gücü ne kadar ise, çeyizin değeri de o kadar olmalıdır. Ancak bu büyük şehirlerde, çalışan kesimin yoğun olduğu taraflarda böyledir. 


Büyük şehirlerden Anadolu tarafına kaydığızda, bu bölgelerde çeyizin bütçesini erkeğin veya damadın ailesinin maddi durumu değil, örf ve adetler belirler. Anadolu'da bir evden kız alıyorsanız yapılması gerekenler, hazırlanması gereken çeyizler vardır. Bunlar bütçeniz ne olursa olsun gelenektir ve yapılmak zorundadır. Dolayısıyla büyük şehirlerden Anadolu tarafına, kırsal kesime veya küçük şehirlere gittikçe bütçe kız tarafı ile belirlenir. İstenilen ürünlerin değeri ne kadar ise, çeyiz değeri de o kadar olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat