Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çember soruları çözerken nelere dikkat edelim?

210
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çember soruları çözerken nelere dikkat edelim?

Çemberde açı soruları çözülürken özellikle açının merkez ya da çevre açı olmasına dikkat edilmektedir. Bunların dışında kalan başka formüller de vardır. En çok karşımıza merkez açı ve çevre açı çıkar. Örnekte O noktası merkez olmak üzere A da çevre üzerindedir. 


Burada önemli nokta açıların merkez ve çevre açı olduğunu ifade edebilmektir. Soruda A noktası çemberin çevresi üzerinde bulunduğu için çevre açı, O noktası ise çemberin merkezinde olduğu için merkez açı olarak isimlendirilir. Burada önemli nokta açının verildiği noktadan başlamaktır. 30 dereceden başlamak kolaylık sağlayacaktır. 

B-C yayının görmüş olduğu açının iki katı olması gerekir. Burada yay 60 derecedir. O merkez açı olarak isimlendirilmektedir. Merkez açı görüğü yay eşittir. Bu nedenle alfa 100 olmak durumundadır. Bunu bulmak için öncelikle A'nın çevre açı olduğu, O'nun da merkez açı olduğunu bilmeliyiz. Bu iki açıyla ilgili formüller kullanılarak sorular çözülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat