Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

CAS nedir?

961
kez izlendi
Puan: 2.38 / 5
Detaylı Açıklama

CAS nedir?

CAS, spor tahkim mahkemesinin (Court of Arbitration for Sport) kısaltılmışıdır. CAS dünyadaki bütün spor dallarının tahkim kurumudur. Bütün spor dalları CAS'ın yargılama yetkisini kabul etmiş durumdadır.

İlgili spor federasyonları kendi iç hukuklarında çeşitli cezalara karar verdikten sonra tarafların CAS'a itiraz etme hakkı vardır. CAS'ın kişilerle veya federasyonlarla ilgili verdiği karar nihaidir.

CAS'ın kararlarına itiraz

Belli istisnai durumlarda CAS'ın kararlarına da itiraz edilmesi mümkündür. CAS isviçre?de kurulmuş ve hala orada varlığını sürdüren bir kurum olduğundan CAS'a yapılacak itirazlar İsviçre federal mahkemesine yapılmalıdır. Kararın içeriği ilgili bir itiraz söz konusu olamaz. Verilen kararın kamu düzenine aykırı olması veya  verilen kararın savunma hakkını kısıtlamış olması gibi sebeplerden dolayı CAS'a itiraz edilebilir.

CAS'ın yargılama usulü bildiğimiz mahkemelerden çok farklıdır. CAS içerisinde taraflar kendilerine birer hakem seçerler, bu hakemler de birer hakem seçerler ve böylece üçlü panel oluşturulur. Yargılamalar bu şekilde yapılır. Bazı istinai durumlarda tek hakem ile yargılama yapılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat