Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çarpı işi yapmak için kumaş kasnağa nasıl gerilir?

12,146
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çarpı işi yapmak için kumaş kasnağa nasıl gerilir?

Çarpı işi genellikle etamin, keten veya buna benzer kare dokulu kumaşlara çalışılır. Ayrıca kanaviçe telası kullanılarak herhangi bir kumaşa da çarpı işti işlenebilir.


Çarpı işi kasnak üzerinde işlenir. Çünkü işleme sırasında kumaşın gergin olması gerekir. Çarpı işi nakışı yaparken genelde vidalı gergefler kullanılır. Gergefin boyutu işlenecek desenin büyüklüğüne göre istenen büyüklükte olabilir.

Çarpı işi yapılacak kumaş kasnağa geçirilirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Öncelikle kumaş işlenecek desenini büyüklüğüne ve kasnağın çapına göre doğru ölçüde kesilir. Unutmayın kasnağa alacağınız kumaşın kenarlarının dağılmaması için kumaş kesimini sürfile makası kullanılması gerekir.

Kumaş kare şeklinde kesildikten sonra simetrik olacak şekilde 4'e katlanır. Açıldıktan sonra tam ortası bir iğne ile işaretlenerek gergin bir şekilde kasnağa yerleştir. Çarpı işi yaparken kumaşın ortasının kasnağın ortasına gelmesi önemlidir çünkü desen işlenmeye tam ortasından başlanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat