Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çalışma saatleri düzensiz olan hamileler nasıl beslenebilir?

389
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Çalışma saatleri düzensiz olan hamileler nasıl beslenebilir?

Çalışma saatleri düzensiz olan hamileler ana öğünlerin dışında mutlaka atıştırmalık yiyecekler tüketmelidir. Düzensiz çalışma saatlerine sahip olunsa da hamilelik çok önemli bir dönemdir ve bu dönemde dengeli beslenmeye önem verilmelidir. 

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve düzensiz çalışma saatleri nedeniyle en sık atlanan öğün kahvaltıdır. Hamile kadınlar her sabah kahvaltı yapmaya özen göstermelidir. Kahvaltıda kek, börek, poğaça gibi ürünler tüketmek uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Özelikle gebelik döneminde yapılan kahvaltı süt ve süt ürünleri, yumurta, domates, salatalık, biber, zeytin gibi vitaminli ve besleyici gıdalardan oluşmalıdır. 

Fazla miktarda siyah çay tüketmek demir emilimini engellediği için hamilelerin siyah çay içmesi önerilmez. Hamile kadınlar çaya alternatif olarak kahvaltıda bitki çayı içebilir. 

Çalışma saatleri düzensiz olsa da ara öğünlere önem verilmelidir çünkü ara öğün yapılmadığında kan şekerinde dengesizlikler meydana gelir. Kan şekerindeki dengesizlik bir sonraki öğünde daha fazla yemek yemeye yol açar. 

Ara öğünlerde meyve, kuru meyve, ceviz, fındık, badem gibi gıdalar tüketilebilir. 

Gebelik döneminde öğle yemeklerinde ızgara et, haşlama sebze, salata ve baklagil yenebilir. Salata malzemelerinin iyi yıkanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat