Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çalışan hamileler aşırı kilo almamak için nelere dikkat etmeliler?

2,652
kez izlendi
Puan: 3.67 / 5
Detaylı Açıklama

Çalışan hamileler aşırı kilo almamak için nelere dikkat etmeliler?

Hamilelikte 9 - 12 kilo alımı normal olarak karşılanmalıdır ancak hamilelik döneminde kilo alımı anne adayının hamilelik başlangıcındaki kilosuna göre değişiklik gösterir.

Hamileliğe fazla kilo ile başladıysanız hamilelik boyunca 7 - 8 kilo almanız normaldir. 

İkiz gebelik söz konusuysa 17 - 22 kilo almanız normaldir. 

Hamilelik döneminde 15 kilonun üstünde kilo almak istemiyorsanız dengeli beslenmeye ve yeterli fiziksel aktivite yapmaya özen göstermelisiniz. Dengeli beslenirseniz siz değil bebeğiniz kilo alır. 

Öğlen ve akşam yemeklerinde yüksek karbonhidratlı pilav ve makarna gibi yiyecekler yerine artan vitamin, mineral ve protein ihtiyacını karşılamak için et ya da baklagil grubundan yiyecekler tercih etmelisiniz. 

Sebze ve meyveler uzun süre tok tutan lif içeriği yüksek gıdalardır. Hamilelik döneminde kilo kontrolünü sağlamak için günde 5 - 7 porsiyon sebze ve meyve tüketimine özen göstermelisiniz. 

Sebze alırken mevsimine göre sebze seçmeye özen gösterin. Yemek istediğiniz sebze o mevsime ait değilse, konservesi yerine dondurulmuşunu tercih etmenizde fayda vardır. 

Meyve yemek istediğiniz zaman taze meyve ya da kuru meyve yiyebilirsiniz. Meyveleri komposto haline getirerek meyve ile birlikte su tüketimi de yapmış olursunuz. 

Gebelik döneminde yeterli su içmek sağlığınız için ve kilonuzu kontrol altında tutabilmeniz için oldukça önemlidir. Gün içinde içilmesi gereken ideal su miktarı 8 - 12 bardak arasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat