Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çalıkuşu romanının hikayesi nedir?

3,207
kez izlendi
Puan: 4.04 / 5
Çalıkuşu romanının hikayesi nedir?
Türk edebiyatının en ünlü eserlerinden biri olan Çalıkuşu, Anadolu hayatını geniş kitlelere tanıtan bir romandır. Reşat Nuri Güntekin'in eseri Çalıkuşu, kaybettiği sevginin yerini doldurmak için yaşamını Anadolu insanına adayan idealist Feride'nin hikâyesini anlatır.

Feride, çok sevdiği Kâmuran tarafından aldatıldığını öğrenince İstanbul'u terkeder ve Anadolu'da öğretmenlik yapmaya gider. Fransız okulunu bitiren, batı kültürü ile yetişen Feride, zorlu şartlara rağmen çocukları ve çevreyi aydınlatmak için uğraşır. Anadolu'nun çağdaşlaşma yolundaki sıkıntıları ve eğitimdeki değişmeler de Feride'nin yaşadıkları üzerinden yansıtılır.

Roman, aslında ilk olarak Reşat Nuri Güntekin tarafından "İstanbul Kızı" adıyla dört perdelik bir oyun olarak yazılmış, 1922 yılında Vakit gazetesinde "Çalıkuşu" adı ile roman olarak yayınlanınca büyük ilgi çekmiştir.
Yaşam Kanalı Hepsini Gör
Gusül abdesti nasıl alınır?
Eski İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat