Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burunda uçuk nedir?

37,049
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Burunda uçuk nedir?

Uçuk tüm dünyada görülen yaygın enfeksiyonlardan biridir. Uçuğu yapan etken herpes virüs denen viral bir enfeksiyondur. Bu virüs vücudun her tarafını tutabilir. Saç içinden ayak tabanına kadar her bölgeyi etkileyebilir. En sık tuttuğu bölgelerden biri de burun bölgesidir. Burun kanatları üzerinde, burun sırtında bazen burun içerisinde önce bir kaşıntı ve yanma ile başlar. 


Kaşıntı ya da yanmanın ardından küçük yanyana içi solu kabarcıklar belirmeye başlar. Kabarcıklar bir kaç gün sonra patlar, kabuk oluşur. Bu kabuk tahmini bir hafta içinde iyileşir. Burunda uçuk tekrar enfeksiyon kapmazsa 1 hafta içinde iz bırakmadan iyileşir. Bazen bakteri ile enfeksiyon gelişirse sonrasında iz de kalabilir. 

Burunda oluşan uçuklar çoğunlukla tip 1 denen uçuk virüsü ile ortaya çıkar. Birincil ve ikincil uçuk enfeksiyonu olarak ikiye ayrılır. Birincil enfeksiyon daha çok 6 aylık-3 yaş arasındaki çocuklarda karşımıza çıkar. İkincil enfeksiyonlar ise çoğunlukla yetişkinlerde karşımıza çıkar. Çocukta burunda uçuk daha ağrılı ve yaygındır. Yetişkinlerde ortaya çıkan enfeksiyonlarda ise daha sınırlıdır ve daha kolay geçer.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat