Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burun estetiğinde ameliyat tekniğine nasıl karar verilmelidir?

2,745
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Burun estetiğinde ameliyat tekniğine nasıl karar verilmelidir?

Burun estetiğinde 3 ameliyat tekniği vardır. Kapalı rinoplasti, açık rinoplasti ve doğurtma teknikleri. 

Kapalı teknik burun estetiğindeki en eski yöntemdir. Kapalı teknikte burnun içinden çeşitli kesiler yapılarak ameliyat yapılır. Ancak kapalı teknikte burun ucundaki kıkırdakları direkt olarak görmek imkanlı değildir. 

Burun estetiğinde açık teknik kapalı teknikten daha sonra ortaya çıkmıştır. Her iki burun deliği arasına minik bir kesi yapılarak burun içindeki kıkırdaklara tam hakimiyete imkan verir.  

Doğurtma teknikleri sırası ile kapalı ve açık teknikten daha sonra ortaya çıkmıştır. Açık teknikte olduğu gibi her iki burun deliği arasındaki kısım kesilmez, ancak burun ucundaki tüm kıkırdaklara açık teknikteki gibi hakimiyet sağlanabilir. 

Bir de modifiye doğurtma teknikleri vardır. Klasik doğurtma tekniklerinde kıkırdaklar arasında iki paralel kesi olurken, daha ileri tekniklerde daha az kesi ile, tek bir kesi ile burun estetiği halledilebilmektedir.

Güncel bir soru: Açık teknik mi, kapalı tekniğin doğurtma hali mi daha iyidir diye soracak olursanız, bunun bilimsel tek bir yanıtı yoktur. Herhangi birinin daha iyi olduğu kanıtlanabilseydi, dünyadaki tüm cerrahlar ameliyatlarına bu şekilde devam ederdi. Bu nedenle asıl durum şudur: Doğru hastada doğru teknik seçilmesi, cerrahın her ikisini de doğru şekilde yapabilmesi gerekir.

Bir diğer soru ise şudur: Ameliyatta tampon kullanmaya gerek var mıdır...

Modern rinoplastide tampon yerine tamponsuz teknikler tercih edilebilir. Ancak içeride bir eğrilik varsa, bu durumda içinde silikon hava kanalları olan özel splintler kullanılabilir. Bunlar burundan çıkarken hiç can yakmaz. Her iki durumda silikon splint de kullanılsa, tamponsuz da yapılsa bu ameliyattan sonra burnunuzdan nefes alabiliyor olursunuz. 

Sık sorulan diğer bir konu da ameliyat süresinin ne kadar olacağıdır... Burun estetiğinde standart bir ameliyat süresi olamaz çünkü herkesin ihtiyacı ve her hastaya yapılması gerekenler farklıdır. Her aynı sürede ameliyat yapılıyorsa, herkese aynı burun yapılıyor şeklinde düşünülebilir. O zaman da kişiye özel burun yapmak mümkün değildir. 6 ayın sonunda ameliyat süresinin ne kadar olduğunu hatırlamazsınız ancak burnunuzun ne kadar güzel olduğunu görebilirsiniz. 

Lazerle burun estetiği de sık sorulan sorulardan biridir. Ancak lazerle burun estetiği yoktur. Lazer burun içindeki etleri küçültmek için kullanılan cihazlardan sadece birisidir ki aslında bunun için radyofrekans daha çok kullanılır. Yani lazer ile burun estetiği diye bir kavram yoktur.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Videoyu Göster

Moda & Güzellik Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat