Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

12,265
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesi planlama, doktor seçimi, ameliyatın gerçekleşmesi aşamalarından sonra daha uzun ve sabır gerektiren yeni bir döneme girilir.
 
Burun estetiği ameliyatı sonrasında çoğu durumda ağrı beklenmez ancak burun ameliyatı sonrasında hafif bir sızı olması durumunda sadece doktorun vereceği basit bir ağrı kesici ile (aspirin ve ibuprofen haricinde) rahatlama sağlanır. Çoğunlukla koruyucu antibiyotik ve ödem giderici ilaçlar da kullanılmaktadır. Burun estetiği ameliyatında tampon diye adlandırdığımız medikal parça artık çoğunlukla kullanılmamaktadır, ancak yine de erken dönemde en önemli sıkıntı burundan nefes alma zorluğudur. Bunu daha çok nezle olmuş gibi düşünebilirsiniz. Çünkü burun içi sızıntılarını ve normal fizyolojik burun salgılarını bu dönemde temizlemek zordur. Bu süreç, doğru yapılmış bir ameliyat ile geçici olacak, kişi kısa sürede normal ve rahat nefes alma sürecine girecektir.
 
Bir diğer merak edilen nokta da burun estetiği ameliyatı sonrası yüz bölgesinde özellikle göz çevresinde oluşabilecek morluklarla ilgilidir. Göz kapaklarında şişme ve morluk olayı artık yeni modern tekniklerle çok daha azalmış, neredeyse belirli bir mesafeden bakıldığında hiçbir şekilde morluk anlaşılmayacak hale gelmiştir.
 
Morluk oluşmasını önlemek adına alınan birtakım tedbirler ameliyat sonrasında da mevcuttur, Çok hassas olan kişilerde buz tatbiki ve başı yukarıda tutmak da yine bu anlamda uygun olacaktır. Bu dönemde çoğunlukla istirahat etmek ve alçının çıkmasına neden olabilecek şeylerden sakınmak gerekir. Ameliyatı yapan doktor ile sürekli iletişim halinde olmak gerekebilir, gerekmese de iletişim içinde olmak en azından kişiyi psikolojik olarak rahatlatacaktır.
 
Burun alçısı veya termoplast ile varsa burun kanadı dikişleri genellikle 1 hafta sonra alınır. Daha küçük bir burun bandı tatbik edilir. Bu dönemde alçı da çıktığı için özellikle fiziksel travmalardan, yani burun bölgesini vurma ve çarpmalardan özellikle korumak gerekir. Kemik müdahalesi yapılan durumlarda 1-3 ay arası gözlük kullanmamak gerekir. Burun içi temizliğinde aşırı tahriş yapmamak, kanamaya yol açmamak lazımdır.
 
1 hafta kadar sonra burun bandı da alınır ve ilk 3 hafta içinde genellikle burun masajına başlanır. Erken dönemde sauna, buhar odası ve aşırı efor gerektiren sporlardan da yine sakınmak gerekir.
 
Şişlikler ilk haftalarda hızla inerken ilerleyen zamanla birlikte yavaşlayarak iyileşme devam eder. Burun estetiğinde gerçek sonucun en az 6 ay, hatta 1 yılda belli olacağını bilerek sabırlı olmak gerekir. Geç dönemde periyodik doktor kontrolleri ve gerektiğinde masajlar ve hatta bazı ilaçlar ile daha çabuk ve düzgün iyileşme sağlanabilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat