Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bulgur nasıl bir tahıl ürünüdür?

2,734
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bulgur nasıl bir tahıl ürünüdür?

Bulgur, buğdaydan elde edilen bir besin maddesidir. Buğdayın temizlenmesi, ayıklanması ve kaynatıldıktan sonra dövülerek kırılması ile yapılır. Eskiden geleneksel yöntemlerle evde üretilen bulgur, günümüzde genellikle fabrika koşullarında üretiliyor.

Bulgur, buğdaydan yapıldığı için besin değerleri açısından buğday ile çok benzerdir ve özellikle Anadolu mutfağında çok önemli bir yere sahiptir.  Bulgur sert buğdaydan yapılır. Yumuşak buğday türleri bulgur yapımında kullanılmaz.

Bulgurun içeriğinde büyük oranda karbonhidrat bulunur. Yüzde 2-4 oranında protein de içeren bulgur B vitamini, demir ve çinko yönünden zengindir. Yapımında ve pişirilmesinde kullanılan yöntemler bulgurun doyurucu, besleyici ve sindirimi hızlandırıcı olmasını sağlar.

Bulgurun kalorisi de buğday ile benzerdir. 100 gram bulgurda yaklaşık 250 kalori vardır. Ancak doyurucu etkisi nedeniyle uzun süre tokluk hissi sağlar. Pirince göre çok daha kolay sindirilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat