Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boyun ağrısının sebepleri neler olabilir?

67,360
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Boyun ağrısının sebepleri neler olabilir?
Boyun ağrısının sebepleri başında boynun uygun olmayan şekilde zorlanması gelir. Genellikle ağrıların büyük bir çoğunluğu kas kökenlidir bunun dışında travmaya bağlı, bir fıtığa bağlı veya diğer başka hastalıkların yansıması olarak görülen ağrılar boyun bölgesinde de çok sık rastlanır.

Boyun ağrısı nedeniyle oluşan şikayetler

Boyun ağrılarına eşlik eden bazı semptomlar vardır. Bu semptomlara sinir baskısına bağlı bir kol ağrısı eşlik edebilir. Damarsal yapılardaki baskılardan dolayı baş dönmesi, bulantı, kulak çınlaması gibi şikayetler eşlik edebilir. Bunun yanında sinir köklerine baskı veya omuriliğe olabilecek baskıdan sonra hem el hemde ayaklarda karıncalanma, beceri kayıpları ve güçsüzlükler ortaya çıkabilir.

Boyun ağrısı nedenleri

Boyun ağrısının sebepleri arasında en sık rastlananlar kas tutulması, boyunda ağrıya duyarlı yapıların aşırı zorlanmasıdır. Bilinmesi gereken bir nokta vardır ki boyundaki bozulma şiddeti, ağrının şiddetine eşit değildir.

Bazı yaşlı hastalarda çok kötü bir omurga yapısı vardır ama kişide hissedilen bir ağrı olmayabilir veya hastaya çekilen filmde herhangi bir patalojik bulgu görülmeyip, kişide şiddetli ağrılar meydana gelmiştir. Semptomların şiddeti ile görüntüleme yöntemi herzaman birbirine paralel olmaz bundan dolayı iyi bir muayene, iyi bir değerlendirme boyun ağrılarında esastır.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat