Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Borcu olan şirketteki ortaklığımı bitirebilir miyim?

1,797
kez izlendi
Puan: 2.09 / 5
Detaylı Açıklama

Borcu olan şirketteki ortaklığımı bitirebilir miyim?

Ortaklık bitirme davası, belli bir amaç için bir araya gelmiş iki veya daha fazla kişinin ortaklıklarını bitirmek için açtıkları davadır. 

Ortaklık sözleşmesinde ortaklığın bitmesi ile ilgili nedenlerin yazdığı bir hüküm varsa ve bu hüküm gerçekleşmişse ortaklık bitirilebilir. 
Ayrıca ortaklık, kanunda sayılan nedenlerden birinin varlığı söz konusu olduğunda ortakların almış oldukları karar ya da 6 ay öncesinden yapılan bildirim doğrultusunda da bitirilebilir. 

Borcu olan bir şirketten kişi, haklarını bir başkasına devrederek ya da fesih davası açarak ortaklığını bitirebilir. Alacaklılar borcu çok olan tacir sıfatlı bir şirketin iflasını isteyerek şirketin kapanmasını sağlayabilir. 

Şirket alacaklılarının dava açıp şirketin feshini istemesinin yanı sıra ortaklardan her biri de borcu çok olan ya da haciz halinde olan ortaklığın bitirilmesi ile ilgili olarak asliye ticaret mahkemesi kanalıyla dava açarak fesih talebinde bulunabilirler. Bu durumda mahkeme şirketin feshine karar verir ve tasfiye süreci başlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat