Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğazkere üzümünden yapılan şarabın özellikleri nelerdir?

15,086
kez izlendi
Puan: 4.17 / 5
Detaylı Açıklama

Boğazkere üzümünden yapılan şarabın özellikleri nelerdir?

Boğazkere, vaktinde Ermenilerin de kullandığı, eski çağlardan kalma çok eski bir Anadolu üzümü. Yerken damakta burukluk yaratan bir üzüm olduğu için boğazı keren, buruk üzüm anlamında Boğazkere adını alır.

Boğazkere üzümü tek başına şarap yapımına uygun bir üzüm çeşidi değil. Boğazkere üretiminde elde edilen şaraplar aşırı buruk, içimi zor şaraplar.

Fransız şarap uzmanlarının tavsiyesi Boğazkere ile Öküzgözü şaraplarının harmanlanması yönünde. Boğazkere sertlik ve tokluk verirken, Öküzgözü yumuşaklık ve meyvemsi tat verir. Boğazkere ile Öküzgözü harmanlandığında tatları birbirini dengelerler.

Eski Buzbağ şarabı Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden yapılırdı.

Şu sıralar sarapta Boğazkere tek başına da kullanılıyor. Aşırı buruk, içimi zor bir şarap olan Boğazkere'nin de meraklıları var.

Diyabakır'da üretilen üzümler Boğazkere şarabı için uygun. Elazığ, Öküzgözü şarabı için uygun üzümlerin yetiştirildiği bölgelerden biri.

Diyarbakır, Elazığ gibi yerlerde feodal yapı bağcılık yapmanın zor olduğu bölgeler. Bu yapıdaki bölgeler, şaraba uygun üzümlerini şarap firmalarına satmak istemiyor.

Bazı şarap firmaları Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerini Denizli bölgesinde yetiştiriyor. Denizli'de yetişen Öküzgözü ya da Boğazkere asla Elazığ ya da Diyarbakır'da yetişen gibi olamaz.

Videoyu Göster

Yeme & İçme Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat