Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğazda yanma hissi nasıl geçer?

18,313
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğazda yanma hissi nasıl geçer?

Boğazda yanma hissi nedene yönelik tedaviyle düzelir. Üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı yanma hissi varlığında viral enfeksiyonlarda yakınmaları gidermeye yönelik semptomatik tedavi uygulanır. Bakteriyel bir enfeksiyon düşünülüyorsa antibiyotik tedavisi uygulanır. Alerjik rinit veya astıma bağlı boğazda yanma söz konusu ise tedavi tamamen farklıdır. 

Uzun süreli boğazda yanma, tırmalanma hissi söz konusu olduğunda sık yapılan yanlıi direkt antibiyotiğe başlanması, alerji düşünülmemesidir. O grup hastalar sık antibiyotik alımı yerine konunun uzmanı bir hekime yönlendirilmelidir. Reflüden kaynaklanan boğazda yanma hissinin giderilmesi ise reflü tedavisi ile mümkündür. Boğazda yanma kuru öksürük, boğaz ağrısı ve yanması, sık ses kısıklığı, sık faranjit, sinüzit ve bademcik iltihabı atakları geçirme, geniz akıntısı gibi şikayetler reflü varlığını düşündürebilir. 

Reflü tedavisi 3 temele dayanır. Yaşam tarzında ve günlük alışkanlıklarda yapılan düzenlemeler, asit salgısını azaltan ve nötralize eden ilaçların kullanımı, gerekli durumlarda cerrahi tedavi. Akşam yemeğinin mümkün olduğunca erken yenmesi, yemek sonrası ile uyku arasında en az 2-3 saatlik bir sürenin olmasına dikkat edilmelidir.

Reflüden kaçınma yolları
- Baharatlı yiyecekler, domates ve ürünleri, sarımsak, soğan, portakal suyu, kolaı sitrik asitli içecekler ve kahve, yemek borusu aside duyalı olduğu bilinen hastalarda, yemek borusu duyu reseptörlerini doğrudan uyararak yakınmalara neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat