Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğaz pastillerinin yan etkisi var mı?

9,190
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğaz pastillerinin yan etkisi var mı?

Tedavide kullanılan herhangi bir ilaç sistemik dolaşıma ne kadar az geçiyor ise yan etki profili o kadar azdır. Diğer bir deyişle hedef organa ulaşıp sistemik dolaşıma geçmeyen ilaç aslında en ideal olanıdır. Bu nedenledir ki kulak burun boğaz hastalıklarının bir çoğunda öncelikli olarak tercih edilen tedavi topikal tedavidir. Yani hasta olan organı hedefleyen tedavi en iyisidir. 

Boğaz pastilleri aslında direkt olarak hedef organı etkileyen, sistemik dolaşıma geçmeyen topikal bir tedavidir. Bu nedenle boğaz pastillerinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak piyasadaki pastiller çoğunlukla şeker içermektedirler. Özellikle şeker tüketimine dikkat eden ve/veya şeker hastaları gibi şeker tüketimine dikkat etmesi gereken hastaların şekersiz pastilleri tercih etmeleri gerekmektedir. 

Bir ilacın güvenilirliği aynı zamanda hamilelerde kullanılıp kullanılmaması ile de değerlendirilebilir. Çünkü üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan birçok ilaç sistemik dolaşıma da geçtiği için doğacak bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. 

Pastiller sistemik dolaşıma geçmediği için hamilelerde de güvenle kullanılabileceği gibi emme yetisini kazanan bütün çocuklarda güvenle kullanılabilmektedir. Böylece antiviral özelliği olan pastiller hem viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde hem de erişkinlere göre bağışıklık sistemi daha zayıf olan çocuklarda koruma amaçlı kullanılabilir. 

Özellikle okul çağı ve kreş çocuklarında, damlacık yolu ile bulaşan viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada antiviral özellikli pastiller kesinlikle tercih edilebilir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat