Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğaz enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

9,561
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğaz enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının nedeni virüsler yada bakterilerdir. Bu enfeksiyonların %70 kadarı virüsler kaynaklıdır. Geriye kalan %30'luk kısımda ise etken patojen bakterilerdir. Önemli bir enfeksiyon bakteriyel ise yani bakteri kaynaklı ise tedavide antibiyoterapi birinci tercih iken, etken virüs ise daha çok septomatik ya da antiviral ajanlar tercih edilmelidir. 

Örneğin bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan tonsilit yani bademcik enfeksiyonunun en sık etken patojeni beta hemolitik streptokoklar olarak bilinir. Beta hemolitik streptokok bademcik enfeksiyonuna neden olan bakterinin adıdır. Oysa ki beta hemolitik streptokoklar bakteriyel nedenli tonsilitlerin, yani %30'luk kısmın en sık nedenidir. Aslında bütün üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi tonsilitin de en sık nedeni virüslerdir. Bu nedenle bir üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisi planlanırken hastalığa neden olan patojenin daha sıklıkla virüsler olduğu akılda tutulmalıdır. 

Tedavi planlanırken hastalığın tedavisine ek olarak hastanın kendisinin ya da ebeveynlerinde bu konuda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Çünkü üst solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımı o kadar kötü bir hal almıştır ki, antibiyotik almadan bu tür enfeksiyonların tedavi edilemeyeceği şeklinde çok yanlış bir inanış vardır. Elbette ki her hastalığın tedavisinda hasta ve hasta yakını bilgilendirilmelidir ancak üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde bu daha da önem arz etmektedir. Bu nedenle hastaya tedaviyi vermeden önce etkenin genellikle virüsler olduğunun ve viral enfeksiyonların tedavisinde antibiyoterapinin yeri olmadığı bilgisinin verilmesi gerekmektedir.  

Viral kaynaklı olan bir enfeksiyona antibiyotik tedavisi vermek bırakın hastayı iyileştirmeyi hastanın florasını bozmaktan tutun, bakteriyel direncin artmasına kadar birçok olumsuz etkiye sahiptir. 

Viral kaynaklı olan bir enfeksiyona verilebilecek en uygun tedavi septomatik tedavi ve antiviral etkinliği olduğu gösterilmiş bitkisel ürünlerdir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat