Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Böbrekteki sorunların hamile kalmaya etkisi nedir?

3,405
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Böbrekteki sorunların hamile kalmaya etkisi nedir?

Böbrekteki bazı problemler kadının gebe kalmasını engelleyebilir. Özellikle doğuştan gelen böbrek promlemleri ve böbrek yetmezliği düzensiz yumurtlamaya sebep olabilir ve gebe kalmayı engelleyebilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara gebelikten önce genel bir kontrol yapılır. Bu aşamada yapılan testlerle kadının böbreğinde bir sorun olup olmadığı anlaşılabilir ve gebelikten önce böbrek tedavisi yapılır.

Doğuştan gelen bazı böbrek problemleri genellikle böbrek yetmezliği ile seyreder. Bu gibi durumlarda da böbrek nakli ya da diyaliz tedavisi gerekir. Diyalize giren ya da böbrek nakli olan kadınlar elbette ki hamile kalabilir; ancak bu kişiler için hamilelikten önce en iyi şartların oluşturulması ve gebeliğe engel tüm durumların ortadan kaldırılması çok büyük önem taşır.

Böbrek rahatsızlığı olan kadınlar eğer hamile kalmışlarsa gebelikleri boyunca çok yakından takip edilmeleri; sıvı, mineral ve tuz yüklemesinin uygun şekilde yapılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat