Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Biyonik göz kimlere uygulanabilir?

1,193
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Biyonik göz kimlere uygulanabilir?

Biyonik göz ameliyatı ya da retina implant ameliyatları şu anda sadece tavuk karası hastalığına bağlı gece körlüğü ya da retinitis pigmentosa adı verilen hastalığa bağlı ileri evrelerde iki gözün de görmesi el hareketi, ışık hissi seviyesinde olan hastalara uygulanmaktadır. Eğer ışık hissi de kaybolduysa kişinin birtakım ileri tekniklerle ameliyata uygun olup olmadığına karar verilmektedir. Bunlardan bazıları flash test ve diğer elektro fizyolojik testlerdir. 

Biyonik göz ameliyatı için hasta en az 25 yaşında olmalıdır. Genel anestezi almaya engel olacak bir hastalığı olmamalıdır. Koopere, yani ekip ile işbirliği içinde bir hasta olmalıdır. Çünkü biyonik göz tedavisi sadece ameliyat ile bitmez. Hasta, ameliyattan sonra bu sistemi kullanmalı, en az 40 saat rehabilitasyon eğitimlerini uygulayabilecek bir kişi olmalıdır. Bu da mutlaka hasta seçiminde dikkate alınmalıdır. 

Bir diğer önemli bir nokta da, bu ameliyatın uygulanabileceği hastaların görme sistemi ile ilgilidir. Maket üzerinde gösterecek olursak, turuncu tabaka retina tabakasıdır. Bu implantlar sarı noktanın üzerine yerleştirilen, en keskin görüşü sağlayan alana yerleştirilen implantlardır. Ama burayı elektriksel olarak uyardığımızda bu uyarının mevcut görme siniri ile aynı normal insandaki gibi görme siniri görme merkezi de beyine gitmesi gerekir. Yani, biyonik göz uygulanacak hastanın görme sinirlerinin sağlam olması gerekir. Bu anlamda, ancak bu yolun uygulanabildiği hastalara bu ameliyat uygulanabilir. 

Biyonik göz ameliyatı olabilecek kişiler
- Tavuk karası hastalığının ileri evresinde olmalıdır. 
- İki gözünde de en iyi görmesi el hareketi seviyesinde veya daha aşağıda olmalıdır.
- Hastanın görme siniri ve ileti sistemi sağlıklı olmalıdır.
- 25 yaşından büyük olmalıdır. 
- Genel anestezi engeli olmamalıdır.
- Bu ameliyat için kişinin rızası olmalı, ameliyat sonrası rehabilitasyon eğitimlerine katılabilecek, işbirliği içinde olabilecek bir hasta olmalıdır.

Diğer hastalıklara bağlı görmenin ciddi kaybı olan gözlerde şu anda bu sistemin uygulanması için henüz onay verilmemiştir. Ancak son bir gelişme olarak İngiltere?de bir merkezde sarı noktada yaşa bağlı dejinasyona bağlı olarak görme kaybında henüz çalışma olarak bu sistemi deniyorlar. Ama bu henüz onaylanmış bir uygulama değildir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat