Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Biyonik göz ameliyatından sonra iyileşme nasıl olur?

434
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Biyonik göz ameliyatından sonra iyileşme nasıl olur?

Biyonik göz ameliyatı yapıldıktan sonra her göz cerrahisi gibi 1 hafta iyileşme süreci vardır. Hasta birtakım damlaları kullanır, istirahat eder. Gözün kızarıklığı geçtikten, gözü rahat açıp kapamaya başladıktan ve gözde kuruma geçtikten sonra birinci haftasında bu elektronik sistem, bir elektronik mühendis ile birlikte açılır. Bu retinanın önünde yerleştirilen her elektrodun empedans ayarı, yani kişiye özel eşik değeri ve çalışma ayarları yapılır. 

Ondan sonra hasta bu sistemi takmaya başlayarak gözlüğünü takarak ve küçük çantasında bulunan bilgisayarı da takarak bununla çalışmalara başlar. En az 20 saat hastane içinde, birebir bizimle ve bizim eğitim elemanlarımızla birtakım egzersizler yapar. Öncelikle merkez gözlükte 20 derecelik bir alanı tarar ve onu taramayı öğrenir. 

Önce makroskopik denilen daha kaba taramalar, daha büyük objeleri bulmaya yönelik çalışmalar yapılır. Daha sonra mikro tarama denilen daha hızlı taramalara geçilir. Kişinin tecrübesi arttıkça tarama hızı da artar. Daha küçük objeleri bulmak için bu sistemde çalışırlar. Örneğin masa üzerindeki bardağı, tabağı bulmak ya da büyük objelerde odaya girdiğinde kapıyı görmek, sandalye, koltuk yerlerini anlamak; nerede, kaç kişi var, bu kişiler kimler; siluet, gölgeler tarzında görmeye başlarlar. 

Bu sistemi kullandıkça biraz daha detay görülmeye başlanır. Ama hiçbir zaman yüzdeki bir detay, gözünün rengi görecek kadar rezolusyon sağlama şu ana kadar olan sistemde mümkün değildir. Daha sonra en az 20 saat hastanın kendi yaşadığı düzende, kendi evinde, kendi yaşam çevresinde bizim rehabilitasyon ekibimizle eğitim çalışmaları olur. Bu da dışarı çıkabilmesi, kendi kendine dolaşabilmesi için gereklidir. Ancak bunları tamamladıktan sonra bunları ne kadar düzenli yapabilirlerse daha başarılı olduklarını görebilmekteyiz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat