Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Biyonik göz ameliyatı nasıl yapılır?

1,687
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Biyonik göz ameliyatı nasıl yapılır?

Biyonik göz ya da retina implantı denilen ameliyatlar, görmesi çok azalmış hastalarda, tavuk karası hastalarında görmeye bir parça rehabilitasyon sağlayabilmek için yapılan ameliyatlardır. Genel anestezi altında yapılan ameliyatlar ve hastanın genel anestezi almaya bir engeli olmaması gerekir. 

Biyonik göz iki parçadan oluşmaktadır. Hem gözün çevresine yerleştirilen bir kısmı, hem de gözün elektronik kablosunu ve implantının elektrotlarının yerleştirildiği gözün içine yerleştirilen bir bölümü vardır. 

Öncelikle gözün beyaz dokusunu biraz açıp kasların altına bir silikon bandının üzerine yerleştirilmiş elektronik anten ve kasasını tespitledikten sonra vitrektomi (VSY) denilen teknikte, aynı laparoskopik cerrahi gibi kapalı sistem cerrahi olduğunu düşünün. Gözün etrafındaki beyazından üç noktadan 1 mm'den az çapta küçük tüplerle girilerek ve içinden geçirilen aletlerle yapılan ameliyatlardır. 

Gözün içine girerek gözü implant yerleştirmeye hazır hale getirdikten sonra sarı nokta denilen retinanın özellikle orta alanında ve görmeyi en iyi sağlayan özelleşmiş hücrelerin olduğu alanın üzerine elektrot tespitlenir. Daha sonra bu ameliyatın her aşamasında elektronik kablonun, implantın çalışıp çalışmadığı mutlaka test edilir. En sonunda da test edilip testi geçtikten sonra bütün dokuları aynı şekilde kapatıldığı için dışarıdan bakıldığında o hastanın gözünde bir implant olduğu ya da biyonik göz olduğu anlaşılır bir pozisyon göstermemektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat