Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Biyometrik fotoğraf nedir?

62,272
kez izlendi
Puan: 4.80 / 5
Detaylı Açıklama

Biyometrik fotoğraf nedir?

Biyometrik fotoğrafın vesikalık fotoğraftan çok fazla farkı yoktur. Vesikalık fotoğraflarda arka plan, kişinin duruşu ya da renkler önemli değilken, biyometrik fotoğrafta bazı kurallar söz konusudur. Biyometrik fotoğrafın özellikleri havacılık kurumu tarafından belirlenmiştir ve uluslararası standartlardadır.

Biyometrik fotoğraf eğer pasaport başvurusunda kullanılacaksa boyutlarının en az 4,5 cm'e 6 cm olması gerekir. Tarama cihazlarında bu fotoğraflardan daha büyük fotoğraflar taranamamaktadır. Biyometrik fotoğrafın bir diğer önemli özelliği de arka fonunun beyaz olmasıdır. Biyometrik fotoğraf çektirirken objektife 90 derecelik açıyla bakılmalı, gözler ve kulaklar net şekilde görülmeli, gözler açık ve ağız kapalı olmalıdır. Kişinin yüz ifadesi ise nötr olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf başörtülü olarak da çekilebilir. Bunun tek şartı yüz hatlarının tamamıyla görünmesidir. Değişik saç modelleriyle de biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz, bu saç modellerinin yüzün herhangi bir kısmını örtmemesi gerekir. Koyu renk ya da kalın camlı gözlük kullanıyorsanız, biyometrik fotoğraf çektirirken gözlüklerinizi çıkarmanız gerekir. Pasaportları eski olanlar mevcut fotoğraflarıyla yurtdışı seyahatlerini gerçekleştirebilirler, yeni pasaport alacakların ise biyometrik fotoğraf çektirmeleri gerekir.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat